4 Şubat 2012

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN BUNLARA DİKKAT!Sağlıklı saçlara sahip olmak aslında sanıldığı kadarda zor değil.İhtiyacınız olan tek şey birkaç sırrı öğrenmek ve saçlarınızın beklentilerinien doğru zamanda karşılamaktır. Ve işte bilmeniz gereken bakım sırları…

Doğru Saç Kesimi
Doğru bir saç kesimi saçlarınızı hasar görmekten ve kırılmasından uzak tutar,buda saçlarınızın sağlıklı görünmesindeki ilk adımdır. Düzenli bir şekildekesim yaptırmak saçlarınızın hem çokiyi görünmesini hem de çok iyi hissetmesini sağlayacaktır. Çünkü saçlar ilgiyisever.

Sağlıklı Saçlar İçin Su İçin
Su cildimize, vücudumuza, tırnaklarımıza ve aynı zamanda saçlarımıza iyi gelir.Bol bol su tüketmemiz saçtaki nem oranını arttırır ve nemli saç demek kolaykolay elektriklenmeyen, kabarmayan hatta şekil vermeye gerek duyulmayan saçdemektir. Ne yazık ki kullanılan boyalar, yanlış şampuan seçimi, yanlışbeslenme ve ısı sebebiyle çoğumuz nemli saçın sunduğu ayrıcalıklarıyaşayamamaktayız.

Aşırı Saç Bakımı Ürünü Kullanımı
Çok fazla ürün kullanmanız saçlarınızı ağırlaştırır saçlarınızın yorgun veyağlı görünmesine sebep olur ve hatta saçları bu ürünlere bağımlı hale getirir.Yani bakımı abartmamak en doğrusudur.

Sıcak Şekillendirici Tehlikesi
maşa ve fön gibi ısı veren saç şekillendiricileri kullanmak kaçınılmaz bunuhepimiz biliyoruz. Ama çoğumuz saçları şekillendirmeden önce koruma altınaalmanın ne kadar önemli olduğunu bilmemekte. Bu tür işlemlerden öncesaçlarınıza ısıya karşı koruyucu özellikte ürünü sürmeli ve koruma altınaalmalısınız. Evet artık saçlarınızı nemini kaybetmeden özgürceşekillendirebilirsiniz.

Güzellik Uykusu
Uyurken saç hasarları da dahil olmak üzere vücut, hasarları onarmak içinolabildiğince fazla çalışır. Bu yüzden düzenli uyku şarttır. Saç sağlığınızı en iyi hale getirmek için uyurken yastığınızda saten yastık kılıfı kullanmayıdeneyin. Saten yastık kılıfı sürtünmeyi azaltır ve saçların kumaşa sıkışarakkırılmasını önler.

Nem Takviyesi
Nemi saçınızda tutmak ve saçlarınızın yumuşak olmasını sağlamak için haftadabir defa yoğun bir bakım programı uygulayabilir ve saçınızı şımartabilirsiniz. Bubakımdan Keratin ve arginine içeren bakım ürünleri biçilmiş kaftan. Buürünlerden en iyi sonucu alabilmek için saçınıza uygulayın ve saçlarınızıdurulamadan önce plastik bir bone yada duş başlığı ile saçınızı sarın ve 30dakika kadar bekleyin. Bu işlem saçınızın sıcaklığını arttıracak ve tedavininderinlere işlemesine yardım edecektir. Daha derinlemesine bir uygulama olmasınıistiyorsanız plastik başlığın üzerini sıcak bir havlu ile sarabilirsiniz.

Keratin: Keratinin başlıca kullanım amacı yıpranmış saçlarabakım yapmak. Esneyen, güçsüz, koparak dökülen her tür ve yapıdaki saçınsağlamlaşmasını ve hayat kazanmasını sağlayan keratin, zaman içerisindedefrize, saç renginin açılması, boyanması gibi işlemler nedeniyle saçınkaybettiği keratini, sıvı keratin yüklemesiyle saça geri kazandırıyor.

Arginine: Saçın yenidenyapılandırılmasında rol oynayan en önemli amino asitten biridir. Mikrosirkülasyonuhızlandırmasıyla bilinen arginine saçı kökten uca besler.

Dengeli Beslenme
Sağlıklı proteinler ve vitaminlerle dolu besinler saçlarınızın parlak kalmasınısağlayacaktır.

İşte Bu Besinler:

Demir: Saçların uzamasını hızlandırır. Kırmızı et, kabuklu denizhayvanları, güçlendirilmiş tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Protein:
Saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almakiçin beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir ya da deniz ürünlerini tercihedebilirsiniz.

Biyonit, B6, B12 Vitaminleri: Saç köklerinde yeni saç tellerininoluşmasını sağlar. Tam tahıllı ekmeklerde, yulafta, az yağlı süt ve peynirde,yumurtada, somon balığında, kabuklu yemişlerde bulunur.

Çinko:
Çinkoda bulunan doğal yağlar saçlara parlaklık verir. Kırmızı et,kabuklu yemişler, nohut, kabak çekirdeği ve yoğurtta bulunur.

C Vitamini: Saç derisinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Çilek,kivi, mango, portakal, ahududu, kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebzeve meyvelerde bol miktarda C vitamini vardır.

A
Vitamini: Sağlıklı saçlar için gereklidir. Elma, kayısı ve tatlıpatates iyi birer A vitamini kaynağıdır.

Antioksidanlar: Hücre yenilenmesine yardımcı olarak saç derisinigüçlendirir. Siyah çikolatada, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etlimeyvelerde bulunur.