5 Şubat 2012

TÜM ZAMANLARIN EFSANEVİ ÇANTALARI

Efsanevi Çanta: Chanel 2.55

Chanel’in kurucusu Gabrielle “Coco” Chanel 1955 yılının şubat ayında orijinal 2.55 çantasını tasarladı. Bugünkü birçok çanta tasarımının etkilendiği bu ünlü çantanın ismi işte bu tarihten gelmekte. Orijinal çantanın kilit kısmı bugünkü CC’li kilitten farklı ve ismi matmazel kilidi. Daha sonra birçok başka çantada da kullanılan bu kilidin adının “matmazel kilidi” olmasının nedeni Coco Chanel’in hiç evlenmemiş oluşu. Çantanın metalden zincir askısı ise Chanel’in çocukken kaldığı Katolik kilisenin yetimhanesindeki rahibelerin taşıdıkları anahtar zincirlerinden esinlenerek tasarlanmış.
Çantanın siyah rengi rahibelerin siyah kıyafetlerinden alınmış. Ön kapağının iç arka kısmında yer alan fermuarlı bölme orijinal çantada Coco’nun aşk mektuplarını sakladığı yermiş.
Bu çantayı yapıldığı tarihte öylece kalmış sanmayın. “Chanel 2.55” tekrar yapıldı, yapılıyor ve çok satıyor.

Bir klasik: Louis Vuitton Speedy

Louis Vuitton Speedy’ler bir efsane. Orası kesin! Hiç popülerliklerinden kaybetmiyorlar. Her kıyafete uymayı bildikleri gibi, zamana da uymayı biliyorlar. Eskiden Speedy’ler sadece el tutmalık kısmı ile gelirdi, omuz askısı ayrıca satın alınırdı ve el ile tutulan kısmın yanındaki kancalara takılırdı. Özellikle büyük boy modellerinde askıyı omzunuza astığınızda denge bozukluğu yaratır ve hiç hoş durmazdı. Bu modelde şimdi bu sorunda çözülmüş, Speedy’ler artık default askısı ile gelmekte.


Hermes Birkin Çanta

Hermes Birkin sadece bir çanta modeli değil bir statü sembolüdür. Hermes Birkin çanta modelleri ilk 1984 yılında üretilmeye başlandı. Bu çanta modelleri üretildikten sonra zamanla ünlülerin ve sosyetenin gözde aksesuarları arasına girmeyi başardı.
Gelelim bu çantanın hikayesine… Her şey bir uçak yolculuğunda başlamış. İngiltere ve Fransa’nın gururu, oyuncu Jane Birkin, bir uçak seyahatindedir ve yanında oturan ise Hermes’in başkanı Jean-Louis Dumas’tır. Birkin dertlidir çünkü kullandığı çantalardan pek hoşnut değildir. Çözümü Dumas getirir. Birkin’e hayalindeki çantayı çizmesini önerir ve kadınlar için bir arzu nesnesi ve statü sembolü olan Hermes Birkin’in hiç bitmeyecek devri başlamış olur.


Çantadan Çok Daha Fazlası: Fendi Baguette

1997 yılında, Silvia Venturini Fendi’nin tasarladığı, Fransız Baguette ekmeğine benzediği için bu ismi alan çanta, pek çok kadının tutkusu. Omuzda yada elde taşınabilen çanta pek çok farklı versiyona sahip.

Mulberry Bayswater
 
Miu Miu Bow Tote

 YSL Muse