21 Mart 2012

VÜCUT TİPİNE GÖRE BİKİNİ SEÇİMİ

Biz kadınlar için havaların ısınmaya başlaması demek acilen diyete başlamak, bir yandan da bikini-mayo seçmek, baştan aşağı kendimizi tatile hazırlamak demektir. Yanılıyor muyum? Cevabınız hayırsa başlayalım ;)
  
Tatilde göz alıcı görünebilirsiniz. İşin sırrı vücut tipinizi belirleyip ona göre doğru bikiniyi giymekte.

Bu makale için sadece bikini seçimini baz aldım. Neden? Çünkü mayoda çok yönlü bir seçenek yelpazesi yok, klasik modeller daha yoğunlukta. Modaya uygun tek parça bikini veya tankini olarak size uygun tarzı bulma seçeneğiniz her zaman çoktur ve bu sizin için birkaç yaz sürecek bir yatırımdır.

 İşte sizler için hazırladığım  en yaygın vücut tipleri ve onlara uygun bikini tüyoları ;)


ELMA VÜCUT TİPİ

Elma vücut yapısına sahipsen geniş omuzların ve kalın bir belin var demektir. Mükemmel bacakların ve dar kalçaların senin en büyük silahın. Ancak karın bölgende biriken yağlar canını sıkabilir, kıyafet seçimlerin seni zorlayabilir!

Elma Tipi Vücuda Sahip Ünlüler: Drew Barrymore, Cathrine Zeta Jones, Liz Hurley 

Peki bikinim nasıl olmalı diyorsan?

• Göğsü ve basen bölgesini toparlayıcı kalıplar vücut tipin için idealdir.
• Bikini üstünü büyük üçgen modellerden, altını ise aşırı oyuk, yüksek kesimlerden seçmelisin.
• Mayo giyeceğin zaman, derin bacak kesimleri olanlardan almalısın.
• Düşük bel modellerden uzak durmanda fayda var.

ARMUT VÜCUT TİPİ

Armut vücut tipine sahipsen kalçaların göğüslerine göre daha geniş demektir. Kadınlar arasında en yaygın olan bu gruptur. İnce uzun boyna, feminen kıvrımlı bir bel çevresine sahipsin. Bel bölgeni ortaya çıkaracak tüm stiller tam sana göre.

Armut Tipi Vücuda Sahip Ünlüler: Jennifer Lopez, Beyonce, Kate Winslet

Peki bikinim nasıl olmalı diyorsan?

• Bikininin üstü destekli ve fırfırlı olmalı. Böylece göğüslerini daha büyük gösterebilirsin. Alt seçimindeyse, kalçalarına göre ayarlayabileceğin ipli altları tercih edebilirsin. Ayrıca desenli bir bikini altı almaktan kaçınmalısın.
• Mayo alırken, derin bacak kesimi olanları tercih et.
• Üst kısmı açık renk, alt kısmı koyu renk ve desensiz olan bikiniler göğüsleri olduğundan iri gösterdiği gibi, kalçaları da daha küçük gösterir. Yani alt kısımda koyu renkler senin için daha uygun.

KUM SAATİ VÜCUT TİPİ

Kum saati vücut tipine sahipsen göğüs ve kalça ölçülerin birbirine yakın belin ise ince demektir. Ayrıca bu vücut tipine sahipsen şanslısın. Çünkü hemen hemen her bikiniyi gözü kapalı giyinebilirsin.

Kum Saati Tipi Vücuda Sahip Ünlüler: Dita von Teese, Scarlett Johansson, Salma Hayek 

Peki bikinim nasıl olmalı diyorsan?

•İyi orantılı bir vücuda sahip olsan bile renk uyumu açısından eşleşmeyen bikini tercih ettiğinde orantısız görünebilirsin. Bu nedenle bikinide renk paleti oluşturmayı düşünüyorsan -ki benim favorimdir- renklerin uyumu konusunda dikkatli olmalısın.DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ

Dikdörtgen vücut tipine sahipsen göğüs, bel ve kalça ölçülerin birbirine çok yakın demektir. Kum Saati’nden sonra ikinci mükemmel vücut şekline sahip olduğun için çok şanslısın. İnce kolların ve güzel omuzların var. Bacakların ise senin en büyük servetin, onları ön plana çıkarmaktan çekinme. Omuzlarını vurgulayarak ve belini ince göstererek vücudunda biraz kıvrım yaratabilirsin.

Dikdörtgen Tipi Vücuda Sahip Ünlüler: Kate Moss, Cameron Diaz, Nicole Kidman
Peki bikinim nasıl olmalı diyorsan?

•Vücuduna biraz kıvrım katmalısın.
•Göğüslerin çok küçükse, içi dolgulu, push-up sutyenleri tercih etmelisin.
• Daha kadınsı stilleri ve fırfırlı, ekstra eğrileri olan modelleri denemelisin. Bu modeller vücudunda orantı sağlar ve doğru alanlara dikkat çeker.
•Vücudunda fazlalığın yoksa, sezonun trendi olan ve mayokini olarak bilinen bel dekolteli mayolar senin için en ideal model olacaktır. Bu mayolarla hem trendy hem de çekici görünecek, aynı zamanda vücudundaki düz hatlı görünümü kırmış olacaksın.