29 Nisan 2012

VÜCUT TİPİNE GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ

Düğün hazırlıkları içinde olmak her zaman için heyecan verici ve bir o kadar da stresli bir süreçtir. Bu süreci en zor atlatacak olanlar da tabii bizleriz. Hayalimizdeki tasarıma ve aynı zamanda vücut tipimize en uygun gelinliği bulmak, saç ve makyaj tasarımı provaları, düğün organizasyonu derken strese gireriz. Çünkü kendi masalımızı en büyüleyici şekilde yaşamak ve o gece prensesler gibi olmak isteriz ve öyle de oluruz zaten.

Bu sancılı süreci henüz yaşamadım ama şimdiden tasarımını yapmakta olduğum için yaşanacak stresi görebiliyorum. Eh gelin adaylarıyla hazır empati kurmuşken bu haberi yapayım ve azda olsa yardımcı olayım dedim ve sizler için hazırladığım dosyanın ikinci haberini sunuyorum.

Bu haberde gelinlik tarzları ve hangi vücut tipine uygun olduklarıyla ilgili bilgilere yer verdim. Evet hemen hemen bütün gelinlik modelleri beş ana tarzda tasarlanmakta. Araştırılması yapılmıştır ;)

Ve bu beş ana gelinlik tarzı…

BALO GELİNLİK

Gelinlik stilleri içinde en romantik, en dramatik ve en büyüleyici olanı… Külkedisi desem ne demek istediğimi anlarsınız.

Korse üst ve dolu dolu bir etek. Bel kısmındaki korseli yapı sayesinde olduğunuzdan daha ince görünmeniz mümkün, kabarık dolu dolu etek yapısı sayesinde de alt gövdedeki kusurları gizlemeniz mümkün. Bu özelliklerinden dolayı birçok vücut tipi özgürce tercih edebilir.

KRALİYET GELİNLİK

Yüksek bel, dar yada hacimli etek. Yüksek beli uzun bir hat ortaya çıkarır ve küçük göğüslere ve kalın bir bele sahipseniz tam sizlik. Etek kısmının kesimi sayesinde alt gövdedeki kusurları gizleyebilirsiniz.

Bu stilin etek kısmı dar yada kabarık olabilir. Ancak size zerafet katacağı kesin…    

PRENSES GELİNLİK (A-LİNE)
Korse üst ve etek uçlarına kadar genişleyen üçgen bir yapı. A-line en tipik stillerden biridir ve vücut şeklinde denge yaratır. Orta kiloya ve armut vücut tipine sahipseniz sizin için mükemmel bir seçim.

DENİZKIZI GELİNLİK

Adından da anlaşılacağı gibi, denizkızı gelinlik vücudu sarar ve bu vücudu saran yapısı dizden yada dizin hemen altından genişler. Gelinlik stilleri arasında en seksi olanıdır ve vücudu sardığından dolayı kıvrımların tamamımı ortaya çıkarır. Bu stil uzun boylu ve kum saati tipinde olanlar için biçilmiş kaftan.

KILIF GELİNLİK

Düz tasarıma sahiptir ve vücut hatlarının tamamını ortaya çıkarır. Vücutta uzun görünüm yaratır ve bu özelliği sebebiyle kısa boylu gelinler için uygundur. Kıvrımlarınızın görünmesinden rahatsız olmuyorsanız bu modeli düşünebilirsiniz.