5 Mayıs 2012

ALLIK HAKKINDA HERŞEYAllık makyajın en eğlenceli dokunuşu ve aynı zamanda en tamamlayıcı aşamasıdır ancak en çok hatanın yapıldığı güzellik ürünlerinden biridir de. Allığın ciltte yarattığı canlı mükemmel görünümü elde etmek için önce allık türleri hakkında bilinmesi gerekenlere bir göz atmalı ve daha sonra cilt renginize en uygun allığı seçmelisiniz.

TOZ ALLIK 
Allığı yeni kullanmaya başlayanlar için en doğru seçimdir ve her cilt tipine uygun olmakla beraber yağlı cilt dokusunda daha kalıcı ve daha kusursuz görünüm sağlamaktadır. Yanaklarınızda kalıcı allık geçişi için fondöten yada renkli nemlendirici üzerine sürmeniz yeterli.

KREM ALLIK
Yağlı cilde sahipseniz kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü yapısı gereği cilde nemli bir görünüm vermektedir ve yağlı bir cilde uygulanması cilt yapısının daha kusurlu görünmesine sebep olabilir. Kuru bir cilde sahipseniz makyajınızı kusursuz bir dokunuşla tamamlayabilirsiniz. En doğru uygulama şekli ise parmaklarla yapılmaktadır.

JEL ALLIK 
Kuru cilde sahipseniz uzak durmanız gereken allık türüdür çünkü çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Daha çok normal ve yağlı ciltlere tavsiye edilmektedir. Oldukça kalıcı ve doğal görünüm yaratan yapısı sebebiyle yoğun makyaj yapanlar için kolaylık sağlar.

LİKİT ALLIK
Cilde bebeksi bir form kazandırmakta üstüne yoktur. Şişe ve fırçadan oluşmaktadır. Uygulama tekniğine gelince; fırçaya aldığınız allığı yanaklarınıza çizgiler halinde sürmeli ve daha sonra pamuk yardımıyla dağıtmalısınız.

Ten renginize uygun allık rengini bulamadıysanız...
SİZİN İÇİN EN UYGUN RENGİ SEÇEBİLMEK İÇİN…

Ten renginize uygun allık rengini bulamadıysanız; egzersiz yaptığınızda, soğuk havaya çıktığınızda yanaklarınızın aldığı pembemsi yada kırmızımsı renge dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında dudak renginize bakarak da en uygun allık renginizi bulabilirsiniz.

Ten renginiz ne kadar açıksa kullandığınız allık rengi de o kadar açık olmalı. Ten renginiz koyulaştıkça allık rengini koyulaştırmalısınız.

BEYAZ TEN: Şeftali,  pembe ve çok açık doğal tonları tercih edilebilir.

BEJ TEN: Daha koyu pembe,  kahve pembe tercih edilebilir.

BRONZ TEN: Mor,  kiraz,  yoğun bronz ve kırmızı tercih edilebilir.

SARI - YEŞİL TEN: Kahve, kırmızı,  kiraz ve erik rengi tercih edilebilir.

KOYU TEN: Mürdüm rengi, bordo, ekstrem pembeler tercih edilebilir.

ALLIK&RUJ UYUMU

Eğer rujunuz pembe ise allığınızda pembe kullanmalısınız.

Kırmızı rujda ise gül kurusu veya kırmızımsı allık kullanmalısınız.

Rujunuz turuncu veya mercan ise allığınız şeftali veya kayısı olmalıdır.