2 Ağustos 2012

BÜYÜK TASARIMLARIN MARKASI: ELİE SAAB
Önce Zuhair Murad sonra Shady Zeineldine ve şimdi Elie Saab…

Lübnan asıllı tasarımcıların koleksiyonları bir başka oluyor. Büyüleyici,resimsel ve şık…

Elie Saab (4 Temmuz 1964 doğumlu), bazen ‘ES‘ adıyla da bilinen, Lübnanlı bir moda tasarımcısıdır. Beyrut’ta Katolik bir ailede yetişen Saab kendi kendini yetiştirmiştir.

1981 yılında moda okumak üzere Paris’e taşındı. Ancak 1982 yılında geri dönerek 18 yaşındayken, 1982 yılında, Beyrut’ta kendi moda markasını yarattı. Onun merkez atölyesi ve çalışmaları Lübnan’da yer almaktadır. Ayrıca Milano ve Paris’te atölyeleri faaliyet göstermekte.

1997 yılında Saab ilk defa İtalyan olmayan bir moda tasarımcı olarak İtalyan Camera Nazionale della Moda’ya üye oldu ve 1997 yılında, Lübnan dışında ilk defa koleksiyonunu Roma da gösterdi.

1998 yılında Milano’da hazır giyime başladı ve aynı yıl Monako’da Monaco Prensesi Stephanie’nin de katıldığı bir defile düzenledi.

2002 yılında Oscar ödüllü Halle Berry’i giydiren ilk Lübnanlı tasarımcı olarak tarihe geçti.

2003 yılının Mayıs ayında, Chambre Syndicale de la Haute Couture üye olmaya davet edildi ve o Temmuz 2003 yılında Paris’te ilk “haute couture” koleksiyonunu gösterdi.

Paris’te ilk hazır giyim koleksiyonunu İlkbahar-Yaz 2006 yılında tanıttı ve ondan sonra Paris’te sürekli faaliyet göstermekte. Tasarımları Beyrut, Paris ve Londra da bulunan butikler ile moda severlere sunmakta.

Ve şimdi Beyonce’den Rihanna’ya, Jessica Biel’den Nina Dobrev’e, birçok yıldızın tercihi olan tasarımcı, parıltılı ama sade tasarımlarıyla dikkat çekiyor.